Saturday , July 24 2021

Minister Benešová files disciplinary action against former prosecutor Zeman over Czernin case | iROZHLASThe Minister of Justice, on behalf of DA Marie Benešová, filed a disciplinary action against former Chief Prosecutor Pavel Zeman. According to the list of reports, the lawsuit concerned the Czernin case, in which Zeman intervened in favor of an acquaintance. The case was reported by the ministry in January, and since then the ministry has been assessing all complaints, according to a spokesman.
Prague

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


printCopy the URL
Abbreviated title

Close
The time by which the minister could file a lawsuit would expire on Sunday. In May, Benešová claimed for the daily Právo that she would file a disciplinary action against Zeman also for inappropriate expression in the Vrbětice case. Source: Ministry of Justice

Information The list of reports was confirmed by the spokesman of the Ministry of Justice Vladimír Řepka. According to him, the document is already on its way to the Supreme Administrative Court.


Česko nezvládlo zajistit nezávislost státních zástupců, píše OECD. Organizace poukázala na odchod Zemana


Číst článek


„Je to na základě informací, které se objevily na Seznam Zprávách a týkaly se právě kauzy Czernin, ve které se pan Zeman angažoval,“ přiblížil mluvčí následně pro Radiožurnál.

„Lze si uvědomit, že od ledna, kdy se kauza objevila v médiích, uběhl nějaký čas. My jsme zhruba ten půl rok věnovali vyhodnocování a sběru všech podnětů, na základě kterých ministerští úředníci potvrdili, že by bylo vhodné žalobu podat,“ dodal.

Kauza Czernin

Kárná žaloba míří na Zemanovo zapojení v kauze Czernin, ve které se měl dostat do střetu zájmů.

Pro vysvětletní: Zeman se jako nejvyšší státní zástupce v souvislosti s restitučním sporem sešel se soudcem Janem Czerninem, který byl vzdáleným příbuzným jedné ze strany sporu, a několikanásobným odvoláním v trestní kauze se podle Seznam Zpráv snažil restituce zpochybnit.


Stříž: Nepřipustím, aby trestní věci byly ovlivňovány mimo působnost státního zastupitelství


Číst článek


Dalšími dovoláními k Nejvyššímu soudu měl poté zajistit, že soudy rozhodnou ve prospěch jeho známého Petra Habersbergra.

Doba, do kdy ministryně mohla žalobu podat, by vypršela v neděli. V květnu přitom Benešová pro deník Právo tvrdila, že na Zemana podá kárnou žalobu i kvůli nevhodnému vyjadřování v kauze Vrbětice.

Pavel Zeman působil ve funkci nejvyššího státního zástupce do 30. června 2021. Svou rezignaci spojil mimo jiné i s tlakem, který na něj údajně vyvíjela ministryně Marie Benešová.

V pondělí se po schválení vládou stal novým šéfem úřadu Igor Stříž, který dříve působil jako Zemanův náměstek. Zeman nadále zůstává v soustavě jako řadový státní zástupce.

btk, vvr

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

ZavřítSource link